Akıllı Chatbotlar ile İK Departmanlarınız Dijitalleşiyor

Günümüzde yapay zeka, finanstan sağlığa, medyadan, sigortacılığa çok geniş bir alan ve sektörde etkin bir şekilde kullanılmakta. Makine öğrenme, derin öğrenme ve doğal dil işleme gibi bir çok farklı koldan ilerleyen yapay zeka teknolojileri günlük hayatımızı biz pek farkında olmasak da oldukça fazla etkilemekte. Her birimiz kullandığımız akıllı cihaz ve uygulamalar sayesinde bu dönüşüm ve dijitalleşme sürecinin tam da merkezinde yer alıyoruz.

Bireysel olarak bu dönüşüme tanık olmakla birlikte globalleşen ve hızla değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan işletmeler, yapay zeka teknolojilerinin hızına tam olarak ayak uyduramasalar bile bir çok birimlerinde standardizasyon ve otomasyon süreçlerinin hızlanması ve tamamlanması adına bu teknolojilerle yavaş yavaş tanışmaya başladılar.

Müşterilerinin veya çalışanlarının soru ve sorunlarına zamanında dönüş yapabilmek ve onlarla kesintisiz iletişim kurabilmek, ve çalışan verimliliğini ve mutluluğunu arttırmak bir çok şirketin temel hedeflerini oluşturmakta. Mutlu müşteriler mutlu çalışanlarla mümkündür mottosuyla yola çıkan bir çok şirket dijital dönüşüm süreçlerine yoğun bir şekilde hız vermiş durumda.

Peki İK departmanı yöneticilerinin ve çalışanlarının bu süreçte karşılaştıkları sorunlar neler? Her gün onlarca rutin soruyla karşı karşıya gelen İK çalışanları gerçekten şirket ve diğer çalışanlar için doğru kararlar alıp, yöntemleri uygulayabiliyorlar mı?

İK departmanları rutin sorularla boğuluyor!

İnsan kaynakları departmanında çalışanlar aslında birden fazla ve her biri bir şekilde birbirine bağlantılı süreçlerden sorumlular. Çalışanların işe alımı ve yerleştirilmesi, eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin sürdürülmesi, performans ve değerlendirme faaliyetleri gibi çeşitli süreçlerin yönetimi, geliştirilmesi ve raporlanması; bunun sonunda şirket vizyonu ve misyonunu katkıda bulunan bir yapının oluşturulması İK yöneticilerinin ve ekibinin sorumluluğu altında.

Örneğin işe alım sürecinde, başvuran yüzlerce hatta binlerce özgeçmiş içerisinde adayın açılan pozisyona uygun yetkinlik ve kriterlere sahip olup olmadığını incelemek zaman kaybının yaşandığı önemli süreçlerden yalnızca birisi. Ya da her İK çalışanın yılın belli dönemlerinde yoğun bir şekilde karşılaştığı yıllık izin, bordro, vize evrakları gibi otomatik cevap alınabilecek sorulara yüz yüze veya e-mail yoluyla cevap vermesi daha fazla zaman ve emek anlamına geliyor.

Yapay Zeka ile İK departman ve süreçleri dijitalleşiyor

Çalışanların üretkenliğini ve kurumun başarısını arttırmak için iş liderlerinin %89’u kurumlarına yeni teknolojileri dahil ediyor. Dijitalleşme kurumlara müşteriyle ilişkilerinin gelişmesi, kurum içinde verimliliğin arttırması, iş modellerinin gelişmesi ve çalışan memnuniyetinin ve mutluluğunun arttırması gibi birçok fayda sağlıyor. Yapay zeka teknolojileri ile güçlenen dijitalleşme süreci bir çok alanda olduğu gibi yöneticilere, İK departmanları için de zamandan ve bütçeden tasarruf sağlıyor.

Şirketler, kendileri için en önemli değer olan çalışanları bir sorunla karşılaştığında, onlarla 7/24 kesintisiz ve hatasız iletişim kurabiliyor. Çevrede meydana gelen hızlı değişikliklere proaktif olarak cevap verebilmek için örgütler, çalışanlarının yeteneklerini gelecekteki görevlere ilişkin istenilen düzeye yükseltebilmek için yapay zeka kullanarak çalışan verilerine ve eylemlerine göre her çalışana özel, kişiselleştirilmiş eğitimler sunabiliyor. İşe alım süreçlerinde başvuran adayların yetenekleri ile boş bulunan veya boşalacak pozisyonun gerekleri arasında bir uygunluğun olup olmadığının belirlenmesinde yapay zeka kullanılarak adayın değerlendirilmesi yapılabiliyor. Performans değerlendirme sürecinde, değerlendirilecek çalışanın yetenekleri, çabaları, davranışları ve benzeri niteliklerinin değerlendirme kriterlerine göre verileri düzenli aralıklarla alınarak, yapay zeka aracılığıyla performans beklentilerini karşılayıp karşılamadığı tespit edilebiliyor. Yapay zeka kurumlara birçok süreçte hız kazandırıyor.

İK Chatbotlar şirketinize ne fayda sağlar?

 

İK chatbot ile çalışanlar, şirket içi veya dışında karşılaştıkları soru veya sorunların cevaplarını hızlı bir şekilde alabilirler. Vize başvurusu yapmış bir çalışan

 

gerekli evraklara chatbot üzerinden

 

ulaşabilir, yıllık izninden kalan günleri sorgulayabilir, şirketin anlaşmalı olduğu hastaneleri 7/24 chatbot üzerinden öğrenebilir. Kısacası yönetim tarafından erişimine izin verilen tüm kayıtlı bilgilere ve çözümlere İK çalışanın yardımı olmadan chatbot kanalıyla ulaşabilir. Bu sayede rutin soruların ve tekrarlayan işlerin yükünden kurtulan İK departmanınız daha yetkin eleman işe alınması, çalışan personelinin kariyer ve eğitim süreçlerinin geliştirilmesi ve kurumsal vizyonun ve çalışan mutluluğunun artmasına katkı sağlar hale gelir.

Akıllı chatbotlar iş akışınıza kesintisiz şekilde entegre olur, kaynak tarama ve zamanlama gibi adımları otomatikleştirerek İK çalışanlarının zamanının %75’inden tasarruf etmelerini sağlar. Çalışanlarınızın tüm sorularını ele alır ve günün her saatinde çalışanların ihtiyaç duyduğu verilere ve işlemlere anında erişmelerini sağlar.

Yapay zeka ve doğal dil işleme ile geliştirilmiş akıllı chatbotlar çalışanınızın dilinden anlar, ve zamanla her bir çalışandan topladığı veriler ile size şirketinizle ilgili detaylı rapoarlar sunar.

Gelişen ve globalleşen dünyaya insan odaklı çözümler şirketleri geleceğe taşıyacak yegane değerlerden birisi. Bunu sağlayabilmek adına şimdi yapay zeka ve chatbotlar ile İK departmanınızı özgürleştirmenin ve çalışanlarınızı mutlu kılmanın tam zamanı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir