Daha adil ve tarafsız İş Yerleri (İNSAN+AI)

İnsan Kaynaklarında Yapay Zeka!

Daha adil ve tarafsız bir şekilde insanları işe almaya, tanıtmaya ve ödüllendirmeye yardımcı olmak için tarafsız verileri kullanabilecektir.

IK dönüşümünde yapay zeka ve chatbotları süreçlerine dahil etme konusu “Önemli başarı faktörlerinden biri” olarak değerlendiriliyor. İK liderleri yapay zeka için bir strateji ve yol haritası geliştirmeye başladıkça, bu dijital dönüşüme başlamak için beş iş akışı önerisi.

1. Yapay Zeka’yı kullanmak için bir dizi sohbet botunu deneme yoluyla çalışan deneyimine sunun. Bu çalışanın yapay zekayı daha iyi anlamasını ve sahiplenmesini sağlayacaktır.

2. Dijital dönüşümün paydaşlarıyla çapraz fonksiyonlar geliştirin, bu yapıyı güçlendirecektir. Şirketler, çalışan deneyimini dönüştürmenin bir İK inisiyatifi olmadığını, bir iş inisiyatifi olduğunu fark ediyorlar. Bu, İK, BT, Dijital Dönüşüm ekibi ve Kurumsal İletişim’den üst düzey C düzeyindeki yöneticilerin yaratıcı ve zorlayıcı bir çalışan deneyiminin ne olduğu ve çalışan deneyiminin unsurlarını tanımlayan ortak bir ortak vizyon geliştirmesi gerektiği anlamına gelir.

3. Yapay Zeka yol haritasındaki uygulamanın etkilerini ortaya çıkarın. İşyerinde yapay zeka kullanımı gibi tüm yeni teknoloji tabanlı girişimler, kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleri belirleyen bir teknoloji yol haritasının tasarımını ve kuruluşun bu hedefleri nasıl karşılayacağını belirtmesini gerektirir. Bu, İK, BT ve Dijital Dönüşüm’ün çapraz fonksiyonel ekibinin, çalışan deneyimi için paylaşılan bir vizyon üzerinde hemfikir olması ve bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için teknoloji yol haritasını tanımlaması gerektiği anlamına gelir

4. İK’da yapay zeka’dan tam olarak yararlanmak için gereken yeni iş rollerini tanımlayın. Bir dizi yeni iş rolleri eklemek, bir kurumdaki çalışan deneyimini dönüştürmek için yapılan yolculuğun bir parçasıdır. Bu, Çalışan Deneyimi Yöneticisi rolünün oluşturulmasıyla başlar.

5. İK içinde yapay zekanın gücünü anlamak için Upskill İK ekibi kurun.Yapay Zekanın ekibinizdeki İK’yı nasıl etkileyeceği konusunda bir uzmanlık oluşturun. Yeni yapay zeka ürünleri, hizmetleri ve pazarlama veya BT gibi kurumdaki diğer alanların daha çekici müşteri deneyimleri oluşturmak için yapay zeka’yı nasıl benimsediği hakkında en güncel bilgileri sağlamak için BT ve Dijital Dönüşüm grubunuzla iş bir ekip üyesi belirleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir