Akıllı Chatbotlar Otomotiv Sektörüne Hız Katmaya Geliyor!

Yaklaşık yüz yıllık tarihinde otomotiv sektörü ekonomik büyümede her zaman büyük bir güç oluşturmuştur. Günümüzde dünya ekonomisinin toplam büyüklüğünün 73 trilyon $ olduğu düşünüldüğünde, 5 trilyon $ ciroyla otomotiv sektörü büyük önem taşımaktadır.

Geçmişten günümüze hayatı kolaylaştıran otomobiller gelişen teknolojiyle artık bir ulaşım aracı olmanın yanı sıra güncel trendler, tasarımları ve markalarının imajıyla da tercih edilir duruma gelmişlerdir. Bugünkü yoğun rekabet ortamında otomobil markaları da üretimden satış sonrasına kadar tüm süreçlerini müşteri memnuniyetini arttıracak şekilde tasarlamaktadırlar.

 

Her geçen gün tüm hizmetlerin online ortama taşındığı günümüzde, ekonominin lokomotifi olma özelliğini sürdüren otomotiv sektöründeki firmalar da hizmetlerini dijitalleştirerek müşterilerine kusursuz bir deneyim yaşatabilirler. Müşterilerine üretimden satışa kadar olan tüm süreçleri kusursuz bir şekilde sunabilmek için internet sitelerinde güncellemeler yaparak süreçlerinin bir kısmını online ortama taşıyabilir, hizmetlerini dijitalleştirebilirler. Bu dijitalleşme, yapay zeka ile güçlendirilmiş chatbot kullanımıyla gerçekleşebilir. Akıllı botlar, otomobil firmalarına müşterileriyle 7/24 kesintisiz iletişim kurma, işlemlerin chatbot üzerinden yapılmasını sağlama gibi kolaylıklar sağlar ve müşterilerinin sorunlarına anında yanıt vererek müşteri memnuniyetinin artmasına katkıda bulunur. Müşteriler chatbot üzerinden araba modelleri ve kampanyalar hakkında merak ettiklerini sorabildikleri gibi, test sürüşü ve servis randevusu alabilir, satış sonrası aktif yol yardım hizmetlerine ulaşabilirler. Bunlara ek olarak yapay zeka ile güçlendirilmiş akıllı botlar, daha birçok süreçte kullanılarak müşteri memnuniyetini arttırır, karar verme sürecini hızlandırır ve satışların artmasına yardımcı olur.

 

Otomotiv sektöründe müşteriler chatbot üzerinden pek çok işlem gerçekleştirebilirler. Satış sonrası hizmetlerde otomotiv firmalarının en büyük yardımcısı olacak olan chatbotlar, müşterilerin ses sistemindeni jantlara, hava yastıklarından lastiklere kadar bütün aksesuar ve yedek parçalar hakkında merak ettikleri soruları kısa sürede cevaplayabilir. Müşteri problemlerini yapay zeka ile güçlendirilen chatbot kısa sürede anlar ve en uygun çözümü onlara sunar. Çözümün yanı sıra müşteriler talep ettiği işlemlerin yapılması için servis ve bakım randevusunu da chatbot üzerinden alabilirler. Chatbot sayesinde sorunu hızlı ve kolayca çözebilmek müşteri memnuniyetini ve müşterilerin firmaya olan güvenini arttırır. Bu sayede chatbot, müşteri memnuniyeti sağlamanın yanı sıra, otomotiv firmasının hayatı kolaylaştıran hizmetlerini arkadaşlarına tavsiye eden firmaya bağlı müşteriler de yaratır. Chatbot üzerinden verilen hizmetler ağızdan ağıza pazarlama yoluyla da firmanın tercih edilmesini sağlayacaktır.

 

Seyahat ihtiyacının artışı ve havayolu taşımacılığının yaygınlaşarak ucuzlaması sonucu araç kiralama da giderek tercih edilir olmuştur. Daha önceki dönemlerde lüks bir hizmet olarak algılanan araç kiralama, günümüzde bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bireysel araç kiralamanın yanında artık firmalar da çalışanları için araç satın almaktan çok filo kiralamayı tercih etmektedirler. Araç kiralamanın en önemli avantajlarından biri, müşterilerin satın alırken üstlenmiş oldukları birçok riski kiralama firmalarının üstlenmesidir. İyi bir araç kiralama firması da bu riskleri ne kadar iyi yönetirse o kadar başarılı olabilir. Bu riskleri yönetirken araç kiralama firmaları yapay zeka ile güçlendirilmiş chatbot kullanarak hizmetlerinin kalitesini arttırabilirler.

 

Müşteriler chatbot üzerinden kiralayacakları araçları seçebilir, talep oluşturabilirler. Bunun yanında filo raporlama araçlarına chatbot üzerinden ulaşarak filo yönetimlerini kusursuz bir şekilde yapabilirler. Araçlarının bakım dönemi geldiğinde chatbot üzerinden servis randevusu oluşturabilir, acil yol yardım hizmetlerine ihtiyaç duyduklarında yine chatbot üzerinden kolayca yardım isteyebilirler. Bunlara ek olarak yapay zeka ile güçlendirilmiş chatbot, daha birçok süreçte kullanılabilir ve firmanın müşterilerinin sorunlarına anında cevap vermesini sağlayarak müşteri memnuniyetini arttırır, müşteriyle 7/24 kesintisiz iletişim kurmasını sağlar.

Filo kiralamak isteyen farklı sektörlerden pek çok şirket kurumsal imajlarında değişikliğe gidebilir ya da dönemsel olarak kampanyalar yapabilir. Bunların duyurulması amacıyla yürütülen çalışmalardan biri olan firma araçlarının giydirilmesi hakkındaki tüm sorular, filo kiralama firmasının chatbotuna girilerek yapılan görüşme ile yanıtlanabilir. Fiyat teklifi alınabilir ve chatbot üzerinden uzman ekip ile randevu oluşturulabilir. Filo kiralamak isteyen firmalar chatbotlar üzerinden araştırmalarını yapabilir, uygun araç sayısını ve modelini tespit edebilir, merak ettikleri soruların yanıtını alabilirler.

 

Rekabetin en üst düzeyde yaşandığı günümüzde müşteri memnuniyetini arttırmak firmalar için çok değerlidir. Müşteriler ile kesintisiz iletişim kurarak sorunlarını anında çözebilen chatbotlar, dijtalleşen dünyada firmaların en büyük yardımcıları olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir